Номери — Жила №6

В гармонії з Природою

Закликаймо весну разом! Шосте число сімейного альманаху «Жила» - про ПРИРОДУ!

 «Мамо, чому росте дерево?» -  Після статті біолога Орести Шпак батьки малих природознавців будуть у всеозброєнні, і зможуть відповісти на питання, як з малої зернинки проростає дерево, чому його листя жовтіє і опадає, як воно росте і змінюється, що воно їсть і чому цвіте та плодоносить.

 «Ідеальний ландшафт та міські джунглі: між щастям та успіхом». Як природне оточення впливає на поведінку дітей? Що вони відчувають у лісі, полі чи кам’яних ущелинах? Яким є ідеальне оточення для «складних» дітей і яку поведінку диктує нам місто? На ці питання у статті відповість біолог, директор Лабораторії екосистемологічного монітору стану довкілля Іван Хом’як.

 «Довкілля і його набір поведінкових ключів» - попередню тему продовжить і розвине, перенісши у рукотворне оточення, архітектор Тарас Бєляєв. Яке оточення уможливить ту чи іншу поведінку? Як найкраще організувати внутрішній простір помешкання? І у чому помилялися містобудівельники-модерністи?

 «Природа людини і природність світу». Дитячий психолог Маша Будя розмірковує на тему природного в людині. І розповідає, як важливо приймати дитину такою, як вона є: хоч сором’язливою і тихою, хоч невгамовною та агресивною.

 «Чи природна хвороба, або На що здатні ритми?» Розлоге інтерв’ю із лікарем-гомеопатом Юлею Каташинською про те, як можна запобігти хворобі, прислухаючись до своїх внутрішніх потреб та ритмів організму і життя. І як важливо прийняти ці ритми: від дитинства і до старості.

 «Три погляди на здорове харчування». Що буде, якщо за одним столом зібрати «класичного» дієтолога, лікаря аюрведичної медицини та сироїда? Поб’ються чи не поб’ються? «Жила» організувала таку зустріч і пропонує почитати, як троє розумних людей з різних точок зору дивляться на те, яке харчування є справді здоровим. Розмова Ольги Броннікової (керівника клініки «Авесана»), Павло Себастьяновича (автора книги «Чому корови хижаки», сироїда) та Тетяни Бикової (лікаря-дієтолога з 22-річним стажем).

 «Органічне землеробство: як ростити свою землю». Ви придбали ділянку, ви готові до діяльності… Найперше, що треба виростити – це землю. Марина Білик, яка з родиною вже 7 років мешкає у поселенні «Долина Джерел», розповідає про те, як крок за кроком вирощувала свою землю і організовувала сад та город. Прийшовши на схожий на цементовий пил ґрунт, вона підняла землю з нуля. І виключно органічними методами. У цій статті – досвід еко-землеробства.

 «Еко-будівництво – коли гуртом і без шкоди». Валерій Гоменюк, людина, яка займається зведенням екологічних будинків з соломи, розповідає, в чому ж суть еко-будівництва.

 У продовження теми – дві історії від людей, які перебралися з міста в поселення. «Маленька історія про перспективи» - досвід освоєння життя поблизу природи із трьома дітьми від митця та козовода Наталі Блок. «Ромашковий мікрокосм» - філософський погляд на те, чому так важливий для дитини свій «незмінний світ». Стаття від мами двох дітей, активістки та соціологині Анастасії Безверхої.

 «Зелений камуфляж», як його розгледіти». Нечистоплотний маркетинг – це коли ненатуральну продукцію маркують так, наче вона екологічна та природна. У короткій статті розказано, як вирізнити це явище, що носить назву «зеленого камуфляжу».

 «Пластика лози». Лоза – дуже піддатливий матеріал для творчості. Художниця Надія Онищенко розповість, як заготовлювати і працювати із лозою, а також покаже, які чудові вироби можна із неї виготовити. Лоза – це не лише кошики. Це й чудові ідеї для ландшафтного дизайну!

 «Мистецтво українського зіллєваріння (Полісся)». Етнологиня Ірина Ігнатенко чудово знається на травах, грибах та деревах, які застосовували для лікування або й згуби на Поліссі. Колоритні історії з вуст бабусь, приклади про застосування того чи іншого зілля – про все це можна прочитати у статті!

 «О богомерзких бабах шепотницах, и о проклятых чаровницах, и о душепогибельных ворожках»  - стаття історика Ігоря Сердюка, який, дослідивши архівні джерела, розповів нам про відьом за часів України-Гетьманщини. Які варива готували відьми, як чарували і що їм за це було. Ніяких вигадок – лише колоритна українська історія!

 «Природа як першооснова культури українців». Фольклорист Андрій Паславський розповідає про те, з чого виникли дохристиянські вірування українців, і як вони узгоджувалися із циклічністю природи.

 «Навіщо сушити квіти?» – художниця Віолета Борігард у рубриці «Рукотвори» розповідає, як правильно створити свій гербарій, і як потім застосувати заготовлені квіточки-гілочки-пелюстки. Дітям буде дуже цікаво створити щось неймовірно-квіткове, тим паче знаючи, як зробити, аби пелюстки не втрачали колір чи «товсті» квіти не втрачали форми, але ставали пласкими.

 «Забери мене у свій рай». Мандрівниця Оля Коваленко розповідає, як екологічно живуть «біженці» із Європи у таких місцинах, як Індія, Непал, Таїланд.

 Рубрика «Споглядання» - це місце, де розвернулася флористка Настя Прушко. Вона розповідає про Силу природи.

 У книжковій рубриці три розгорнуті рецензії на «Маленьких дикунів» Ернеста Сетона-Томпсона, «Твої улюблені пси та інші звірі» Дзвінки Матіяш та «Мышь Гликерия» Діни Сабітової.  А також добірка із 16 книжок на тему природи від «Лавки Бабуїн».

 А додаток для дітей – це взагалі просто блиск! Біолог Сергій Хоменко та художниця Віолета Борігард зробили книжечку із найпоширенішими рослинками України, описавши їх властивості та особливості. Візьміть книжечку із собою на природу та пізнавайте цей прекрасний світ!

 Але це ще не все!  Деякі матеріали просто не помістилися у журнал, тому на нашому сайті у день виходу журналу будуть доступні статті від мандрівника Івана Бабошина, який розповість про походи в гори із сім’єю, завдання для малих садівників від Орести Шпак, а також коментарі фахівців з тих чи інших навколоприродних тем!

Передрук матеріалів (статей та ілюстрацій) журналу та використання їх у будь-якій формі, повністю або частково, в тому числі й в електронних ЗМІ, можливе лише з письмового дозволу редакції.